Jak wybrać rolety i żaluzje

1. JAKĄ ROLETĘ WYBRAĆ?

Mnogość modeli rolet powoduje, że wybranie odpowiedniego, konkretnego produktu może być problematyczne. Dlatego też radzimy zastanowić się, jakie mają Państwo oczekiwania wobec swoich przyszłych rolet.

Określenie oczekiwań znacznie ułatwi wybór odpowiedniej rolety. Warto pamiętać, że wybrany system/produkt powinien spełniać potrzeby nie tylko praktyczne, jak również estetyczne. Rolety to nie tylko ochrona przed promieniami słonecznymi ale również istotny element wystroju wnętrza. Wśród naszej szerokiej oferty, każdy znajdzie coś dla siebie - w zależności od upodobania, możliwości finansowych oraz stylu w którym urządzone jest mieszkanie, biuro czy dom.

Aby dokonać odpowiedniego wyboru rolety, należy przede wszystkim zastanowić się nad następującymi kwestiami:

  1. Stopień zaciemnienia wnętrza  - jeżeli zależy Państwu na wysokim stopniu zaciemnienia pomieszczenia, należy wybrać rolety w kasecie z podgumowaną tkaniną. Z kolei światło mleczne, delikatnie rozproszone uzyskają Państwo montując rolety z tkanin transparentnych, które charakteryzują się większą przepuszczalnością promieni słonecznych.
  2. Dekoracja okienna - jeżeli rolety traktują Państwo jako istotny element wnętrza, nacisk należy położyć na kolorystykę samego pomieszczenia lub jego elementów. Barwa rolety może być kilka tonów jaśniejsza od ścian lub też stanowić kontrast dla nich - w zależności od stylu w jakim urządzone jest pomieszczenie. Tkaniny mogą być pastelowe, wzorzyste - wszystko zależy od Państwa preferencji.
  3. Montaż - przy zakupie rolet będą musieli zadecydować Państwo jaki sposób mocowania najbardziej Państwu odpowiada. Wolnowiszące, klasyczne rolety najczęściej montowane są do ściany, sufitu lub we wnęce okna - zasłaniają one zazwyczaj całe okno. Alternatywą dla tego typu rolet są rolety MINI - zakładane bezinwazyjnie na pojedyncze skrzydło okienne, bez przykręcania do okna, cieszące się wciąż rosnącą popularnością. Rolety w kasecie natomiast montuje się - w zależności od rodzaju rolety - do listwy przyszybowej lub na ramie okna, natomiast prowadnice przyklejane są taśmą piankową.
  4. Cena - zależy przede wszystkim od rodzaju tkaniny. Im bardziej ekskluzywny materiał Państwo wybiorą, tym roleta będzie droższa. Jednakże koszty związane z kupnem rolety z podstawową grupą materiałową nie są wygórowane. Umożliwia to zmienianie wystroju okna w zależności od zmiany aranżacji wnętrza czy pory roku.
  5. Rodzaj rolety - w kasecie lub bez kasety. Wybór należy do Państwa. Rolety w kasetach są rozwiązaniem bardziej eleganckim niż te bez osłon. Idealne do pomieszczeń w których istotne jest idealne skomponowanie się korpusu rolety z oknem i uzyskany w ten sposób efekt wizualny. Rolety bez kasety nadają z kolei nastrój pewnej przytulności i ciepła. 

2. CZY KOLOR TKANINY MA WPŁYW NA PRZEPUSZCZALNOŚĆ ŚWIATŁA?

Zdecydowanie. Biorąc pod uwagę tę samą grupę materiałów, kolory jasne przepuszczają o około 30% więcej światła niż tkaniny ciemne. Wyjątek stanowią grupy tkanin podgumowanych, które zatrzymują światło w 100% - niezależnie od barwy tkaniny.

3. CZYM RÓŻNIĄ SIĘ POSZCZEGÓLNE GRUPY MATERIAŁÓW?

Ceną, która uzależniona jest od grubości, gęstości, wszelkiego rodzaju wzorów i funkcji, które są przypisane do danego materiału – przykładowo tkaniny podgumowane czy niepalne są droższe.

4. CZYM RÓŻNI SIĘ ROLETA W KASECIE OD ROLETY MINI?

Roleta w kasecie jest zabudowana z góry kasetą, w której zwija się materiał, na wysokości materiał przytrzymują dwie prowadnice. Roleta MINI jest niezabudowana, opcjonalnie wyposażona w prowadzenie żyłkowe.

5. DO CZEGO SŁUŻY PROWADZENIE ŻYŁKOWE W ROLECIE MINI?

Służy przytrzymywaniu rolety przy oknie w momencie jego uchylania – podobną funkcję pełnią prowadnice rolet w kasecie.

6. JAK POZBYĆ SIĘ ZABRUDZEŃ NA MATERIAŁACH?

Tkaniny należy systematycznie odkurzać. Ewentualne zabrudzenia należy przetrzeć suchą lub lekko wilgotną szmatką, bez żadnych detergentów. Czyszczenie na mokro w warunkach domowych może doprowadzić do zniszczenia materiału. W wypadku mocnych plam (np. czerwone wino, tłuszcz), tkaniny roletowe należy wymienić na nowe.

7. CZY MOŻNA UŻYĆ JEDNEJ ROLETY W KASECIE, ŻEBY ZASŁONIĆ CAŁE DRZWI BALKONOWE?

Zasadniczo tak, jednak trzeba wziąć pod uwagę różną grubość tkanin i związane z tym ograniczone możliwości pojemności kasety. Pod uwagę należy również wziąć rodzaj prowadnicy i drzwi balkonowych – jeżeli drzwi są z poprzeczną belką, nie ma możliwości zamontowania rolety z płaską prowadnicą. Rozwiązaniem jest zamocowanie 2 rolet w kasecie – z czego jedną mocuje się na wspomnianej belce.

8. CZY FIRMA ROLMAX S.C. WYKONUJE POMIAR I MONTAŻ?

Oczywiście. Nasi wysoko wykwalifikowani pracownicy służą pomocą. Oferujemy pomiar i montaż firmowy, jednakże mogą Państwo dokonać pomiaru i montażu we własnym zakresie. Jednak polecamy spotkanie z naszym przedstawicielem, który oceni optymalne możliwości przyszłego montażu, dokona pomiaru, przedstawi próbki materiałów i dostępną paletę kolorów.

9. JAK MOŻNA ZAMÓWIĆ?

Rolety można zamówić w siedzibie firmy - przy ul. Zawiłej 57 J  w Krakowie. Zapraszamy od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00, sobota od 10:00 do 14:00. Można również telefonicznie umówić się na pomiar i złożyć zamówienie u doradcy technicznego, który będzie dokonywał pomiaru.

10. JAKI JEST CZAS REALIZACJI ZLECEŃ?

Termin ustalany jest indywidualnie dla każdego Klienta – w zależności od zamawianego produktu wynosi od kilku do kilkunastu dni roboczych.

11. CZY PRODUKTY POSIADAJĄ GWARANCJĘ?

Oczywiście. Udzielamy dwuletniej gwarancji na wszystkie sprzedawane przez nas produkty. Podstawą do reklamacji jest karta gwarancyjna. Prowadzimy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

12. CZY DROGĄ MAILOWĄ LUB TELEFONICZNĄ MOŻNA OTRZYMAĆ WSTĘPNĄ, ORIENTACYJNĄ WYCENĘ?

Jak najbardziej. Wystarczy telefonicznie lub drogą mailową podać orientacyjne wymiary okna / szyb oraz nazwę produktu, który ma być wyceniony, a my przygotujemy dla Państwa indywidualną wstępną kalkulację. Maile prosimy wysyłać na adres: info@rolmax.pl.

13. CO TO SĄ ROLETY RZYMSKIE?

Rolety rzymskie to rodzaj dekoracyjnych zasłon podnoszonych dzięki systemowi specjalnych linek oraz za pomocą specjalnego mechanizmu sterowanego łańcuszkiem. Zsunięta zasłona układa się w poziome efektowne zakładki, równoległe fałdy. Opuszczona – stanowi prosto rozpostarty materiał. Idealny pomysł na osłonę przeciwsłoneczną praktycznie w każdym pomieszczeniu. Rolety rzymskie są niezwykle efektowną dekoracją okien – zarówno               w nowoczesnych wnętrzach jak i tych klasycznych.

14. JAKIE JEST ZASTOSOWANIE ROLET RZYMSKICH?

Rolety rzymskie są niezwykle funkcjonalne. Nie tylko ochraniają przed nadmiarem słońca, ale również stanowią efektowną dekorację. Cieszą się popularnością zastępując klasyczne firany (wykonane z lekkiej, półprzezroczystej tkaniny) oraz zasłony (uszyte z tkaniny zasłonowej).

15. CO TO SĄ ROLETY WENECKIE?

Rolety weneckie to bardzo dekoracyjna forma osłony okna. Klasyczna roletę wenecką szyjemy na tzw. kontrafałdy. Tkanina jest lekko umarszczona lub ułożona w fałdy wzdłuż górnej krawędzi, a opuszczona wygląda podobnie do zwykłej zasłony, na wskutek podciągania marszczy się dodatkowo w pionie. Rolety weneckie można wykonać z dowolnej tkaniny. 

16. CO TO SĄ ROLETY AUSTRIACKIE?

Rolety austriackie są „najbogatszymi” roletami – tkaninę marszczy się poziomo i pionowo na całej wysokości, dzięki czemu rolety wizualnie są „bufiaste” i „napuszone”. Nawet po całkowitym rozwinięciu rolety, na całej długości pozostają rzędami pomarszczone fałdy.       W zależności od zastosowanej tkaniny, mogą pełnić funkcję firanki lub zasłony.

17. KONSERWACJA ROLETY RZYMSKIEJ

Sposób czyszczenia rolety rzymskiej zależy tylko od wskazań producenta tkaniny z której wykonana jest roleta. Aby poddać czyszczeniu tkaninę, wystarczy wyjąć fiszbiny i dolną listwę obciążającą, następnie należy odczepić tkaninę od górnego rzepu karnisza i wypiąć sznurki z dolnych kółek blokujących.